نمایش دادن همه 5 نتیجه

لنز توریک

blank

قرینه چیست؟قسمت جلویی چشم بافتی وجود دارد که نیم کره شکل است و شفاف که به این بافت قرینه می گویند.وقتی نور از قرینه بگذرد شکسته می شود و به چشم وارد می شود زمانی که قرینه چشم از کروی بودن لنز توریک خارج گردد نوری که از یک قرینه عبور کند به خوبی بر روی شبکیه چشم کانونی نمی گردند و تصویر ها تار دیده می شوند.

که در این صورت آستیگماتیسم صورت می گردد،افرادی که آسیتگماتیسم شان کم ضعیف است ناراحتی چشم و دردسر،خستگی را تجربه می کنند در حالی که دچار تاری دید نمی شود.انواع گوناگون لنز وجود دارند که می توانند به درمان عیب ها انکساری از جمله آسیتگماتیسم کمک کنند.اشخاصی که چشمانشان خیلی ضعیف است و نمره چشم شان بالا است این گونه اشخاص دچار تغییر در شکل و تصاویر و تاری در دید می شوند.

اگر بر روی قرینه چشم شخصی فشار یا صدمه ای وارد بشه فرد دچار آسیتگماتیسم چشم می شود در حالی که ریشه ارثی هم می تواند داشته باشد.آنچه باعث می شود که فردی مصرف کننده لنز آستیگمات باشد عملکرد حالت آستیگماتیسم چشم و نرمال چشم می باشد.در حال حاضر با وجود لنز های آستیگمات برای افرادی که مبتلا به عیب انکساری چشم یعنی آستیگماتیسم شده اند این امکان به وجود آمده تا آن را بر طرف و اصلاح کنند.

در ویدئو زیر آستیگماتیسم و اصلاح آن توسط لنز چشم به طور کامل توضیح داده شده است :

انواعی از لنز های توریک:

نوعی از لنز ساخته شده از مواد هیدروژل سیلیکونی یا معمولی که لنز نرم هستند و به عنوان لنز آستیگمات شناخته می شوند.همه ی لنز های آستیگمات نرم نیستند و از جنس لنز های نفوذ پذیر به گاز و نوعی به لنز سخت هستند.

نزدیک بینی و دوربینی با استفاده از لنز های آستیگمات نرم درمان می شوند.

عملکرد لنز های آستیگمات توریک به این گونه است که پاور های متفاوتی با طول های گوناگون دارد که تغییرات ایجاد شده بر اثر آستیگماتیسم یعنی دوربینی در طول های گوناگون نزدیک بینی به وجود می آید را درمان می کند.

لنز آستیگمات تصویر شفاف برای فرد مصرف کننده ایجاد می کند به این گونه که مزیت این را دارد که قابل چرخیدن است و در سمت مناسب روی قرینه می چرخد پس طولی های پاور در راستای طولی قرار می گیرد.لنز های آستیگمات به این دلیل از لنز های معمولی گران ترند که احتیاج به دقت و تجربه بالا دارند چون پیچیده طراحی شده اند.لنز های GP یا RGP،لنز های آستیگمات سخت نفوذ پذیر به گازند که به افرادی که مبتلا آسیتگماتیسم هستند به درمان آستیگماتیسم چشمانشان کمک می کند در بیشتر اوقات آستیگماتیسم بدون اینکه چرخش لنز انجام نشود رخ می دهد به این گونه که سطح جلو و یکنواخت لنز GP وقتی روی چشم قرار می گیرد و دلیل برای شکست نور می شود جانشین بی نظمی های قرینه می شود.

افرادی که دچار آستیگماتیسم غیر عادی و حالت های خاص از آن می باشند از لنز های GP می توانند استفاده کنند.در حالی که لنز های GP دارای نوعی هستند که طراحی توریک در آن به کار گرفته شده.

ویژگی های لنز های توریک

لنز های آستیگمات خصوصیاتی دارند که قابل توجه هستند از جمله انعطاف پذیری بالایی دارند،سازگاری مکانیکی و اپتیکی دارند همچنین از نظر زیستی با چشم فرد سازگار می باشند.
لنز هایی به نام آستیگمات برای کاهش میزان آستیگماتیسم و درمان کردن آن پیشنهاد خوبی هستند.افرادی که دچار آستیگماتیسم هستند دارای قرینه گرد و منظم نیستند به این گونه که قرینه چشمانشان مانند تخم مرغ دارای دو شعاع انحنای مختلف می باشد.

شخصی که به آب مروارید مبتلاست وقتی جراحی می شود معمولا برای دید دور احتیاج به این که از عینک استفاده کند ندارد همچنین در بیشتر مواقع آستیگماتیسم این گونه افراد مشکل نزدیک بینی و دوربینی شان هم درمان می گردد.

لنز هایی با فیلتر آبی:

لنز هایی که فیلتر آبی دارند را ساختار طبیعی بینایی در مقابل پرتو های ماوراء بنفش حفاظت می کنند و این لنز ها نور آبی پر انرژی و ماوراء بنفش را فیلتر کرده که این دو طیف نور در نور های مصنوعی و طبیعی وجود دارند.

لنز هایی با فیلتر آبی به 3 دسته تقسیم می شوند بر اساس اینکه نوع عیوب انکساری را اصلاح می کند:برای اصلاح پیر چشمی دو کانونی_برای اصلاح آسیتیگماتیسم توریک و برای اصلاح نزدیک بینی و دوربینی کروی.
بر اساس برنامه زمانی که لنز های آستیگمات باید استفاده شوند به 2 گروه تقسیم می شوند:لنز روزانه و لنز فصلی و لنز سالانه ،افرادی که آستیگمات چشمی دارند می توانند از لنز های روزانه استفاده کنند.
در حالی که افرادی که چشم دارند نمی توانند از لنز روزانه استفاده کنند.

برای تمیز کردن لنز باید مورد توجه فرد مصرف کننده باشد که لنز تماسی نرم خیلی حساس و ظریف هستند برای اینکه دچار آسیب نشوند برای تمیز کردن و دست زدن به آنها باید دقت و احتیاط را رعایت کرد و قبل از هر چیزی تمیز کردن لنز ها زمانی که از روی چشم شخص برداشته می شود فراموش هرگز نشود.

نکات هنگام استفاده از لنز توریک:

قبل از استفاده لنز بهتر است با صابونی که مرطوب کننده نیست چون برای لنز آستیگمات مناسب نیست دست ها را به خوبی شست و شو بدهید تا جرم های آلوده و میکروب وکثیفی های که روی دست وجود دارند به چشم تان داخل شوند و بعد از شستن دست ها از حوله ای که پرز نداشته باشد برای خشک کردن دست ها استفاده کنید.

وقتی لنز های تماسی را با کمک و استفاده از محلول های پاک کننده لنز تمیز می کنید دقت کنید که لنز را به طور دایره ای نمالید بلکه به طور خطی(عقب و جلو)بمالید.محلول هایی برای لنز ها وجود دارند که با ریختن محلول پاک کننده روی لنز ها کل رسوباتی که روی لنز قرار گرفته است را تمیز می کنند در حالی که بعضی از محلول های پاک کننده لنز وقتی روی لنز ریخته می شوند باید لنز سائیده نشود تا کل رسوبات از سطح لنز تمیز شود.

هنگامی که لنز را تمیز می کنید مطمئن شوید تا تمام نقاط لنز از جمله لبه های خارجی لنز که تجمع مواد زائد این قسمت لنز می باشد،کاملا تمیز نشده وقتی لنز به طور خطی مالیده می شود چون لنز لبه های نازکی دارد خطر این که لنز پاره و پریده شود بسیار کم می شود.

برای اینکه کامل لنز تمیز نشده باشد نیازمند این است که وقتی با انگشت لنز را به جلو و عقب مالش می دهید،انگشت از لبه لنز بگذرد و به کف دست برسد بعد از انجام این کار لنز را به سمت دیگر برگردانید و این عمل را روی سطح دیگر انجام بدهید سپس زمان شستن لنز فرا می رسید.

زمانی باید لنز را در فرورفتگی هایی که در محفظه های لنز هستند قرار بدهید که به محض این که این لنز ها را پاک کردید هر کدام را به خوبی با محلول های ضد عفونی کننده لنز شست و شو دهید.اول لنز ها را داخل محفظه نگهداری لنز بزارید سپس اقدام به پر کردن آنها با محلول ضد عفونی شوید به اندازه ای باید محلول ضد عفونی داخل محفظه های نگهداری لنز بریزید که سطح لنز با محلول پوشیده نشود.

توجه کنید که لنز تان به این دلیل که آلوده می شود زیر شیر آب نشورید،با دست و یا صورت هیچ سطح دیگری لنز را در تماس قرار ندهید و دقت کنید به نوک ظرف محلول لنز دست نزنید.

جایی که لنز را در آن نگهداری می کنید با آب گرم به خوبی شست و شو دهید و در معرض هوا قرار دهید تا خشک شود و در تمیز نگه داشتن وسایل لنز کوشا باشید.برای اینکه خطر عفونت کم شود ماهی یکبار جا لنزی را عوض کنید و از جا لنزی دیگری استفاده کنید.

برای اینکه با لنز راحت تر باشید و چشمانتان آسیب نبیند بهتر است در تمیز نگه داشتن لنز تان کوشا باشید به گونه ای که یک بار در طی روز ضد عفونی و تمیز کنید.بیماری های ضد عفونی مانند هپاتیت و ایدز به راحتی از طریق لنز آلوده منتقل می شوند بنابر این به هیچ عنوان لنز خود را به کسی قرض ندهید و از کسی قرض ندهید واز کسی هم لنز قرض نگیرید.

blank

لنز های توریک برای آسیتگماتیسم

در سال 1992 تائید FDA را لنز هایی که برای آستیگماتیسم طراحی شده بود به عنوان لنز های داخل چشم استار که اولین مدل های لنز های توریک که در آمریکا در دسترس بودند دریافت نمودند.
لنز های توریک استار در دو مدل برای تمام نمره ها وجود دارند یکی که بیش از 3/5 دیوپتر و دیگری آستیگماتیسم بالای 2 دیوپتر را درمان می کند.

آستیگماتیسم احتمال دارد گاهی به قرینه ربطی نداشته باشد به عنوان نمونه گاهی آستیگماتیسم به خاطر نا منظم بودن کپسول لنز کاملا طبیعی ست و این آستیگماتیسم بنابر این به لنز ربط پیدا می کند که لنز های توریک آنرا بر طرف می کنند.

وقتی لنز های توریک چرخیده می شوند در موقعیت های نا مناسب باعث دید ضعیف می شوند که خطر ناک است و باید محور لنز با کمک جراحی مجدد اصلاح و درست نشود.اکثر جراحا ترجیح می دهند در ناحیه لیمبوس برش نسل به وجود آورند یا کراتوتومی آستیگماتیسم (AK) آستیگماتیسم را اصلاح می کنند.

کنتاکت لنز های توریک برای درمان آستیگماتیسم:

شاید برایتان پیش افتاده باشد که به شما گفته نشود کنتاک لنز توریک برای استفاده مکرر چند کانونی و یا رنگی به صورت یکبار مصرف موجود نیست.ویا به دلیل بالا بودن آستیگماتیسم استفاده از کنتاک لنز نرم برای فرد وجود ندارد.

با کنتاک لنز نرم حق انتخاب مختلف فرد مصرف کننده دارد و آستیگماتیسم چشم فرد را هم احتمال اینکه اصلاح کند وجود دارد مگر در شرایط خاصی که متخصص تجویز خاصی از جام می دهد. لنز های آستیگمات توریک با لنز های معمولی در طراحی متفاوت در حالی که همانند هم کنتاک هردو از مواد مشترک است که سبب شده نرم و یا سخت باشند.

لنز ها نرم و یا سخت توریک گران قیمت تر از کنتاک لنز های معمولی هستند.اپتومتریست و پزشکان دارای مهارت و تجربه در فیت کردن کنتاک لنز های سخت و یا نرم توریک موفق تر هستند و در انجام این کار زمان بیشتری را صرف می کنند.

بر همین اساس فیت یک کنتاک لنز آستیگمات توریک زیاد تر از کنتاک لنز معمولی اسفر یک هزینه بیشتری را طلب می کند.لنز آستیگمات معمولی سخت یا نرم مناسب برای افرادی است که آستیگماتیسم شان کمتر از یک نمره دارد.

اشخاصی که آستیگماتیسم کمتر از یک نمره دارد برخی کنتاک لنز های آستیگمات توریک نرم ضخامتشان بر گونه ای است که اندازه و مقدار کمی از آستیگماتیسم سطح قرینه را فرا گرفته بنابر این برای این گونه اشخاص دید خوبی فراهم و ایجاد می نماید.

بیشتر مارک های کنتاک لنز آستیگمات نرم توریک لنز هایی را که تولید و وارد بازار برای فروش می کنند در نوع های یکبار مصرف و روزانه،انواع رنگی فراهم می کنند و هنگامی که شخصی از لنز رنگی استفاده کند رنگ چشمش تغییر می کند،لنز های آستیگمات توریک رنگی بنابر نمره رنگی که فرد مصرف کننده مورد انتخاب قرار می دهد به صورت یکبار مصرف و غیر یکبار مصرف در اختیار فرد قرار می گیرد.

برای درمان و بهبود و اصلاح پیر چشمی آستیگماتیسم نوع های مختلفی لنز ها وجود دارد به نام لنز های آستیگمات چند کانونی توریک که این لنز ها به صورت نرم و چند کانونی و گاهی لنز های RGP در اختیار فرد مصرف کننده قرار می گیرند در حالی که اساسا به صورت روزانه نیستند.

لنز های آستیگمات توریک سیلیکون هایدروژل:

لنز هایی برای فرد مصرف کننده وجود دارد به نام لنز های آستیگمات سیلیکون هایدروژل که این لنز های سیلیکون هایدروژل برای زمان استفاده یک ماهه تعبیه شده اند.این نوع لنز را فرد می تواند در شرایط خاص و به صورت سفارشی تهیه کند.

به عنوان نمونه:این نوع لنز ها در انواع فصلی وجود دارند .اگر شخصی آستیگماتیسم دارد و دوست دارد از کنتاک لنز استفاده کند.

لنز های توریک سیلیکون هایدروژل 2:

پیشنهاد ما لنز های آستیگمات هیبرید با وجود یک ناحیه مرکزی است که ساخته و تشکیل شده از مواد لنز های سخت نفوذ پذیر به گاز است که این قسمت ناحیه از مواد هایدروژل سیلیکون یا هیدروژل ساخته شده برای برخی از افراد که دچار آستیگماتیسم چشم هستند.

لنز آستیگمات مدل هیبرید عملکرد خوب و بهتری دارد چون این نوع لنز از لنز های نرم و لنز های سخت تشکیل یافته است.لنز های هیبرید از مزیت هایی که دارند این است که برای افرادی که ورزشکارند و دارای فعالیت می باشند به دلیل این که از لنز های GP به شکل ویژه ای بزرگترند و دارای لبه های نازکتری در مقایسه با لنز های GP هستند مناسب هستند نا گفته نماند که لنز های هیبرید هم سایر لنز های نرم توریک اند.

لنز توریک طبی سافت یا به عبارتی لنز آستیگمات نرم برای اشخاصی که آستیگماتیسم هر چشم آنها حداکثر تا یک نمره(مثبت یا منفی)باشد مناسبند در حالی که لنز نرم تماسی قابل استفاده برای افرادی است که آستیگماتیسم هر چشم آنها بین 1.5 تا 2.25 نمره(مثبت یا منفی)است.

تنها عضوی از بدن که اکسیژن را مستقیما دریافت می کند قرینه چشم است لنز های تماسی چرا از نوع معمولی باشند چرا از نوع آستیگمات در واقع عدسی نازکی اند که بر روی قرینه چشم جای می گیرند.

برای اینکه قرینه با کمبود اکسیژن رو به رو شود لنزی باید مورد استفاده قرار گیرد تا مستقیما بتواند اکسیژن را از خود عبور دهد.لنز های تماسی هم در موارد آرایشی و زیبایی کاربرد دارند لنز های طبی تماسی وقتی در ظرفی مخصوص جا لنزی قرار می گیرند به دلیل اینکه لنز شفاف و بی رنگی هستند تناژ رنگی پیدا کرده و قابل دید نشدن می شوند.

لنز های چشمی تماسی نرم چون برای فرد مصرف کننده تحمل لنز های چشمی تماسی نرم چون انعطاف پذیرند بهتر و راحت است همچنین قرینه چشم را 2 تا 3 میلی متر جلوتر توان اینکه بپوشاند لنز های تماسی نرم دارند.

لنز های تماسی نرم به دلیل منعطف پذیر بودنشان که شکل قرینه به خود می گیرند در درمان اصلاح آستیگماتیسم چشم و آستیگماتیسم های بالاتر از یک و نیم برای فرد مبتلا به آستیگماتیسم پزشک پیشنهاد نمی کند.

این لنز ها چون نرم هستند در مقایسه با لنز های سخت برداشتن و گذاشتن شان در داخل برای اشخاص راحت نیست و کمی مشکل است.لنز های سخت و اکسیژن را به خوبی جا به جا می کنند و در درمان آستیگماتیسم کمک می کنند در حالی که لنز های نرم قیمت بیشتری دارند در جا به جایی اکسیژن و درمان آستیگماتیسم توانمند نیستند.