در حال نمایش 5 نتیجه

لنز توریک

blank

لنز توریک یک مدل لنز طبی است که برای مشکل آستیگمات استفاده می شود. آستگیمات از مشکلات انکساری بسیار متداول است که با خاطر دو کانونی شدن چشم رخ می دهد. در این حالت به علت ابن که دو تصویر به روی شبکیه چشم تشکیل می شود، فرد تصویر واضح و روشنی ندارد و خطوط و تصاویر را به صورت مبهم می بیند.

با خرید لنز چشم توریک می توان این مشکل را برطرف کند. خوشبختانه به لطف شبکه جهانی وب دسترسی به اطلاعات بسیار راحت شده است. می توانید با یک سرچ کوچک اطلاعات بسیار زیادی در این باره کسب کرد. اما باید توجه داشته باشید که تمامی اطلاعات موجود در وب صحیح نمی باشند و بسیاری از آن ها اطلاعات نادرست و فاقد ارزش می باشند.

برخی از سایت ها در مورد لنزهای تماسی داستان های ترسناکی از عوارض استفاده از آن ها مانند کوری و عفونت های چشمی نقل می کنند که واقعا صحت ندارند. انواع لنزهای تماسی با مجوز سازمان غذا و دارو آمریکا تولید می شوند و کارایی و کیفیت آن ها قبلا توسط این سازمان بزرگ تایید شده است.

در صورت رعایت نکات بهداشتی و استفاده از آن مطابق دستورالعمل های پزشکی می توانید مطئن باشید که هیچ مشکل خاصی برای چشم هایتان به وجود نخواهد آمد.

معرفی لنز توریک

لنز توریک یکی از مدل های بسیار خاص و کاربردی لنز طبی می باشد که برای رفع مشکل آستیگمات استفاده می شود. این لنز از طراحی به خصوصی برخوردار است که کاملا می تواند تغییر شکل فرم کروی چشم را پوشش دهد و باعث دیدی شفاف و واضح شود.

لنزهای توریک به دو صورت و با استفاده از مواد هایدروژل و یا مواد نفوذ پذیر به گاز ساخته می شوند. لنزهای ساخته شده با مواد هایدروژل با نام لنز نرم و مول هایی که با استفاده از مواد نفوذ پذیر به گاز ساخته می شوند لنز سخت نامیده می شوند.

همان طور که می دانید افرادی که دچار آستیگمات می شوند؛ چشمشان از حالت کروی خارج شده و به صورت تخم مرغی شکل درآمده است. برای رفع این مشکل لنزی نیاز است که بتواند این مشکل را پوشش دهد. به همین دلیل لنز به صورتی طراحی شده است که در قسمت مشکل دار چشم سنگین تر باشد تا از چرخش آن در چشم جلوگیری شود. اگر فرد استفاده کننده پلک هم بزند لنز مجدد در جهت صحیح خودش قرار خواهد گرفت. این طراحی باعث افزایش قیمت آن نسبت به مدل های دیگر لنزهای تماسی مانند لنز رنگی، طبی و یا طبی رنگی شده است.

انواع لنز توریک

لنز توریک را می توانید در سه نوع زیر تهیه کنید:

 • لنز توریک روزانه

لنز توریک روزانه مانند لنز طبی روزانه یک لنز یکبار مصرف است. افراد با چشمان حساس و افرادی که نمی توانند از مدل های فصلی و سالانه استفاده کنند می توانند این نوع را خریداری کنند. اما با توجه به بالا بودن قیمت این لنز و عدم توجیه صرفه ی اقتصادی برای خرید روزانه این مدل خیلی در بازار این نمونه را پیدا نخواهید کرد مگر این که به طور اختصاصی درخواست خرید برای این نوع را داشته باشید.

 • لنز توریک فصلی

لنز فصلی چه در مدل های طبی و چه در مدل های رنگی یک لنز با دوره ی استفاده ی سه ماه است. این نوع محبوب ترین نوع در میان لنزهای تماسی است. مخصوصا افرادی که مشکل آستیگمات دارند بهتر است از این نوع استفاده کنند. زیرا با انجام چکاپ های ماهانه و تغییر نمره ی چشمشان می توانند به راحتی آن را در پایان ماه عوض کنند و متضرر نشوند.

 • لنز توریک سالانه

لنز توریک سالانه یکی دیگر از مدل های این نوع لنز تماسی است که تا دوازده ماه می توان از آن استفاده کرد. اگر به دنبال یک لنز چشم اقتصادی هستید می توانید این نوع را خریداری کنید. اما بهتر است قبل از خرید این نوع حتما از ثبات نمره ی چشمتان مطمئن شوید.

شایعات در مورد لنز توریک

هفت شایعه ای که در شبکه های اجتماعی بابت لنز توریک و دیگر لنزهای تماسی دست به دست می شوند؛ به شرح ذیل می باشند. این موارد صحت ندارند و نباید به آن ها توجه کتید.

 • گم شدن لنز در پشت لنز

اگر حتی کمی به فیزیولوژی چشم آشنایی داشته باشید، هیچ وقت به این شایعه توجهی نخواهید کرد. ساختار چشم به گونه ای است که هیچ وقت این اتفاق برای لنز توریک نخواهد افتاد. چشم با استفاده از یک پرده به نام ملتحمه جدا شده است. این پرده نمی گذارد که کنتاکت تماسیتان یا حتی موارد کوچکتر از آن مانند گرد و خاک به پشت چشمتان نفوذ کند.

 • ناراحتت کننده بودن پوشیدن لنزها

لنزهای تماسی چه لنز رنگی، طبی و لنز توریک همگی بسیار راحت هستند و پس از پوشیدن به هیچ عنوان در چشم احساس نمی شوند. اگر پس از پوشیدن آن احساس راحتی نمی کنید و وجود جسم خارجی را در چشمتان احساس می کنید، مطمئن باشید لنزی که تهیه کرده اید؛ متناسب با چشمتان نمی باشد. این اتفاق بیشتر برای افرادی می افتد که بدون مشورت با چشم پزشک اقدام به خرید می کنند.

 • چسبیدن لنز به چشم

به هیچ عنوان امکان ندارد که لنز توریک و یا لنز آستیگمات، رنگی و یا هر نوع دیگری از آن به چشمتان بچسبد. طراحی کنتاکت های تماسی به گونه ای است که زمان قرار دادن در چشم کاملا روی آن قرار می گیرد و تا زمانی که خود فرد نخواهد از چشم جدا نمی شود. تنها در یک صورت امکان دارد لنز به چشم بچسبد و رفتن به حمام یا استخر با آن ها می باشد. تماس آب با لنز باعث این اتفاق می شود. به همین دلیل همیشه تاکید می شود که با وجود کنتاکت های تماسی در چشم به حمام و استخر نروید. در صورت این اتفاق بهتر است از قطره مرطوب کننده لنز استفاده کنید.

 • افتادن لنز از چشم

افتادن لنز توریک از چشم جز مواردی است که نمی توان گفت اتفاق نمی افتد، اما وقوع این اتفاق بسیار نادر است. لنزهای توریک همان طور که قبلا نیز اشاره شد دارای طراحی بسیار خاصی هستند. اما به لطف پیشرفت علم و دانش، مدل های جدید بسیار فیت مناسبی در چشم دارند. اما اگر لنزهای تماسی تان از چشمتان می افتد باید به چشم پزشک مراجعه کنید تا علت آن بررسی شود. برخی از مشکلات چشمی که باعث وقوع این مورد می شود به شرح زیر است:

 • انتخاب نامناسب لنز
 • سندرم خشکی چشم
 • مالش چشم ها
 • انجام فعالیت ها و یا ورزش های شدید

معمولا لنزهای نفوذپذیر به گاز یا همان لنزهای سخت بیشتر مستعد این مشکل هستند. این هم به خاطر نوع طراحی به خصوص لنزهای سختاست که دارای سایز کوچکتری هستند.

 • سخت بودن نگهداری و مراقبت از لنز

به هیچ عنوان نگهداری و مراقبت از لنز توریک و یا دیگر مدل های لنزهای تماسی کاری سخت نمی باشد. شاید ابتدا این کار کمی برایتان سخت به نظر برسد، اما با چند بار انجام دادن و پیدا کردن مهارت در این کار تنها چند دقیقه بیشتر از وقتتان را نمی گیرد. اگر هم باز هم فکر می کنید حوصله ی انجام این کار را ندارید می توانید از مدل لنز توریک روزانه استفاده کنید.

لنزهای روزانه یا یکبار مصرف و شبانه روزی راحت ترین دستورالعمل استفاده را دارند. زیرا برخلاف دیگر مدل های لنزهای تماسی که باید شب هنگام پس از خارج کردن از چشم آن ها را تمیز کنید، مدل های یکبارمصرف را دور می اندازید. مدل لنز شبانه روزی نیز به همین صورت است. این ها نیز پس از گذاشته شدن در چشم پس از دو هفته یا یک ماه در چشم هستند نیاز به نگهداری خاصی ندارند.

 • قیمت بالای لنز توریک

لنزهای تماسی لزوما همگی دارای قیمت بالایی نمی باشند. برند لنز، فروشگاهی که آن را تهیه می کنید و نوع آن مواردی هستند که باعث تغییر در قیمت لنز می شود. به طور معمول قیمت لنز توریک نسبت به دیگر مدل های لنزهای تماسی طبی و رنگی بالاتر می باشد. آن هم به خاطر طراحی پیچیده ترش می باشد.

شما می توانید با خرید از نمایندگی لنز طبی مقدار قابل توجهی در هزینه های خرید لنز صرفه جویی کنید. انتخاب هایتان نیز در قیمت لنز تاثیر گذار خواهد بود. به عنوان مثال خرید لنز طبی روزانه برای هر استفاده ی روزانه می تواند به شما هزینه ی بسیار بالایی تحمیل کند. اما با خرید لنز طبی فصلی می توانید همان هزینه را به مقدار قابل توجهی کاهش پیدا می کند. البته هزینه خرید محلول لنز نیز به این نوع اضافه می شود که مقدار زیادی نخواهد بود.

 • محدودیت سنی برای استفاده از لنز

هیچ گونه محدودیت سنی برای استفاده از لنزهای تماسی وجود ندارد. حتی آزمایشان انجام شده برای نصب لنز توریک به روی چشمان نوزاد نیز موفقیت آمیز بوده است. اما استفاده از لنز برای کودکان خیلی معمول نیت و تنها تحت شرایط خاص برای آن ها تجویز می شود. زیرا قرار دادن، برداشتن و مراقبت از آن ها شاید خیلی برای این گروه سنی راحت نباشد و دچار استرس شوند. اکثر اپتومتریست ها سن مجاز برای استفاده از لنزهای تماسی را 11 سال تعیین کرده اند.

افراد مسن نیز جز افرادی هستند که می توانند از لنزهای تماسی استفاده کنند. اتفاقا با افزایش سن مشکلات بینایی افراد بیشتر می شود. زیرا که عضلات چشم ضعیف می شوند و نمی توانند برای دید نزدیک و دور به خوبی عمل کنند. در این حالت افراد نیاز به لنزهای چند کانونی پیدا می کنند.

بنابراین هیچ محدودیتی برای استفاده از لنزهای تماسی وجود ندارد و همه در هر سنی می توانند از آن استفاده کنند. تنها باید این اجازه از طرف اپتومتریست به آن ها داده شود.

ورزش با لنز توریک

نمی توان از اهمیت ورزش غافل شد. مخصوصا در دنیای پر استرس امروز بسیار به انجام ورزش سفارش شده است. مزایای ورزش بر هیچکش پوشیده نیست. ورزش منظم خطر ابتلا به بیماری های قلبی، سکته مغزی، دیابت، سرطان، چاقی را کاهش میدهد و به سلامت روان نیز بسیار کمک میکند.

بسیاری از افراد هستند به ورزش کردن علاقه مند هستند و خیلی ها هم هستند که به طور حرفه ای در رشته های ورزشی مختلف فعالیت می کنند.

فوتبال، فوتسال، بسکتبال، والیبال، دو میدانی، شنا و …. از فعالیتهای ورزشی هستند که پوشیدن عینک آن ها را سخت و غیر ممکن می کنند. به نظر شما افرادی که به این فعالیت ها علاقه مند هستند و یا این که سال ها زحمت کشیدند و در این زمینه ها مهارت کسب کرده اند، به نظرتون با پیدا کردن مشکلات انکساری چه کار باید بکنند. آیا باید بی خیال ورزش شوند؟

نه این افراد می توانند با توجه به نوع مشکلشان از لنز طبی استفاده کنند. اگر نزدیک بینی و یا دور بینی دارند لنز طبی آسفریک برایشان مناسب است. اما در صورتی که آستیگمات دارند می توانند لنز توریک و یا لنز آستیگمات خریداری کنند.

راه دیگری که این افراد پیش رو خواهند داشت انجام عمل های جراحی چشم نظیر لیزر و لازیک و … است. با توجه به این که این عمل ها دوره ی نقاهت دارند و هزینه ی بالاتری نیز دارند همه ی افراد از پس آن بر نمی آیند. اما خرید لنز چشم یک گزینه بسیار راحت و در دسترس برای همه ی افراد خواهد بود.

بینایی در انجام فعالیت های ورزشی بسیار اهمیت دارد. چشم ها با متمرکز کردن نور به روی شبکیه و ارسال سیگنال به مغز برای واکنش درست فرمان می دهد. چشم ها نقش بسیار مهمی در هماهنگی مغز، دست و پا دارند.

تاثیر لنز تماسی بر انجام فعالیت های ورزشی

هر رشته ی ورزشی دارای قوانین و الزامات خاصی هستند که در انتخاب لنز چشم تاثیر گذار خواهد بود. به عنوان مثال محیط های مرطوب و خشک، قدرت تمرکز دید، دید در مساحت های کوتاه یا بزرگ می تواند عواملی باشند که انتخاب نوع کنتاکت تاثیر زیادی داشته باشند.

در ادامه برخی از محبوب ترین رشته های ورزشی با خرید لنز توریک و یا مدل های دیگر می توانید بهتر فعالیت داشته باشید بررسی شده است:

فوتبال

یکی از محبوب ترین ورزش های در همه ی سنین و دهه ها فوتبال است. در بازی فوتبال هماهنگی بین پا و چشم بسیار اهمیت دارد. در این ورزش نیاز به آگاهی محیطی، توانایی در سنجش مساحت و سرعت به شدت احساس می شود. لنزهای آستیگمات می تواند دیدی بسیار واضح و با تمرکز فوق العاده برای افراد ایجاد کند. همچنین نوع خاصی از لنز رنگی موجود است که می تواند می تواند با فیلتر رنگ سبز چمن به افزایش قدرت دید کمک کند.

تنیس

توپ تنیس سرعتی حدود 160 مایل در سرعت دارد و این بازی از سرعت بسیار بالایی برخوردار است. کسی که به طور حرفه ای این ورزش را دنبال می کند باید قدرت عکس العمل خوبی داشته باشد. با خرید لنز توریک می توانید تمرکزتان را روی حرکت توپ تنیس بالا ببرید. هچنین به علتاین که این ورزش بیشتر در فضاهای باز انجام می شود، با خرید لنزهای فیلتر دار اشعه ی UV می توان به حفاظت چشم در برابر آسیب های این اشعه نیز کمک کرد.

تیراندازی با کمان

دیگر ورزش هایی که خرید لنز توریک باعث بهتر شدن فعالیت در آن رشته می شود، تیراندازی با کمان است. در این ورزش تمرکز دید در مسافت های طولانی است. همچنین قدرت دید جهت تشخیص هدف بسیار مهم است. لنز توریک این امکان را برای فرد ایجاد می کند که خطوط هدف را بهتر از هم تشخیص دهد و درصد خطای آن کاهش پیدا خواهد کرد. البته توجه داشته باشید این فعالیت ورزشی به گونه ای است که فرد مجبور است کم تر پلک بزند به همین دلیل نیاز به لنزی با درصد رطوبت بالا خواهد داشت که سریع خشک نشود.

قایقرانی

قایقرانی از آن ورزش هایی هست که قدرت بینایی برای تشخیص موانع در مسافت های دورتر بسیار اهمیت دارد. اما استفاده از کنتاکت تماسی در این ورزش با چالش هایی همراهخواهد بود. زیرا جریان هوا می تواند باعث خشکی چشم شود. بنابراین در صورت استفاده از لنز توریک در این ورزش حتما باید از لوازم حفاظتی مناسب استفاده کرد. استفاده از عینک های مناسب می تواند از ورود آب و هچمنین جریان هوا به چشمتان جلوگیری کند.

 شنا

اگر دستورالعمل های استفاده از کنتاکت های تماسی را مطالعه کرده باشید می دانید که نباید از آن ها در استخر و حمام استفاده کنید. افرادی که مشکل بینایی دارد و به صورت حرفه ای ورزش شنا را انجام می دهند، خوب دیدن برایشان اهمیت دارد. اما تماس آب با لنز توریک به علت وجود کلر در آب می تواند باعث خراب شدن لنز و انتقال بیماری های باکتریایی به چشم شود. اما نگران نباشید می توانید با خرید عینک حرفه ای شنا از ورود آب به داخل چشمتان جلوگیری کنید و بدون هیچ گونه دغدغه و نگرانی شنا کنید.

غواصی

غواصی از دیگر فعالیت های ورزشی آبی است که خیلی ها به صورت تفریحی هم که شده دوست دارند آن را انجام دهند و زیبایی های زیر آب را مشاهده کنند. قطعا برای غوتصی زیر آب نیاز به دیدی شفاف و واضح خواهید داشت که لنز توریک می تواند این امکان را برایتان فراهم کند. تجهیزات غواصی به گونه ای هستند که کاملا صورتتان را می پوشانند و آب به صورتتان و چشمانتان نفوذ پیدا نخواهد کرد.

ورزش های آبی

تمامی ورزش های آبی مانند شنا، قایق سواری، جت اسکی، کایاک سواری، اسکی روی آب و … همگی خطر ورود آب به چشم هنگام استفاده از لنز توریک و یا دیگر لنزهای تماسی را دارند. ورود آب به چشم هنگام استفاده از لنز بسیار خطرناک است و می تواند باعث ایجاد عفونت های شدید در چشم شود. به همین دلیل هنگام ورزش های آبی حتما از لوازم و تجهیزات مناسب جهت مراقبت از چشم هایتان استفاده کنید.

می توانید هنگام شنا، غواصی و یا دیگر ورزش های آبی از لنزهای یکبار مصرف استفاده کنید. در این صورت اگر به احتمال خیلی کم آب هم به آن نفوذ پیدا کرد می توانید پس از انجام آن لنز خود را دور بیندازید.

کوهنوردی

کوهنوردی و صخره نوردی از آن ورزش هایی می باشد که به هیچ عنوان با عینک نمی توان انجام داد. این ورزش ها نیاز به تمرکز بالا دارد و هنگام بالا رفتن و یا پایین آمدن از کوه نمی توان دائما مراقب عینکهایتان باشید که از چشمتان نیفتد. همچنین هوای سرد ارتفاعات و مه موجود در آن مکان ها می تواند باعث مختل شدن دیدتان خواهد شد. به همین دلیل استفاده از لنز توریک در این ورزش بسیار کارا خواهد بود.

اما نکته ای که هنگام کوهنوردی و پوشیدن لنزهای تماسی توجه داشته باشید، میزان سطح اکسیژن در ارتفاعات است. افرادی که به طور حرفه ای این فعالیت را انجام می دهند باید بدانند که اکسیژن رسانی در ارتفاعات بیشتر 20 کیلومتر به میزان 14 درصد نسبت به سطح زمین کاهش پیدا می کند. پس حتما از لنزهای سیلیکون هایدروژل که قابیلیت اکسیژن رسانی بالاتری دارند، استفاده کنید.

نکات مهم ورزش کردن با لنز توریک

حالا که اطمینان حاص کردید که ورزش کردن با لنزهای تماسی بسیار کاربردی و راحت تر به جای عینک هستند، باید به چند نکته توجه داشته باشید.

میزان رطوبت لنز و چشم

هنگام استفاده از لنز توریک و یا هر مدل دیگری از لنزهای تماسی میزان رطوبت سطح چشم بسیار اهمیت دارد. افرادی که دارای چشمان خشک هستند هنگام پوشیدن لنزهای تماسی دچار دردسرهایی می شوند. این افراد باید دائما از قطره های مرطوب کننده لنز استفاده کنند.

هنگام ورزش کردن محل ورزش بسیار اهمیت دارد. محیط های خشک که دارای تهویه های بزرگ هستند مانند سالن های ورزشی و یا محیط های مرطوب مانند استخر و دریا شرایط متفاوتی را هنگام استفاده از کنتاکت های تماسی ایجاد می کنند که حتما باید هنگام خرید به این موضوع توجه داشته باشید.

زمانبندی تعویض لنز توریک

ورزشکاران به خاطر فعالیت بدنی بیشتری که دارند و عرق زیادتری که می کنند بهتر است از لنز توریک یکبار مصرف و یا ماهانه استفاده کنند. مدل های سالانه به هیچ عنوان برای این گروه مناسب نیست. زیرا لنزهای این افراد بیشتر در معرض رسوبات چربی و پروتئینی قرار می گیرند. به مرور زمان این رسوبات بیشتر بر سطح لنزها ماندگار می شوند. هرچه قدر هم از محلول های تمیز کننده و ضدعفونی لنز استفاده کنید، خیلی موثر نخواهد بود. به همین دلیل بهتر است از مدل های یمبار مصرف و یا نهایتا از مدل های فصلی تهیه شود.

راحتی لنز توریک در چشم

راحتی لنز در چشم بسیار اهمیت دارد. مخصوصا هنگام ورزش کردن این موضوع از اهمیت بیشتری برخوردار است. در صورتی که لنز در چشمتان راحت نباشد، مدام در چشمتان بچرخد و یا آن را در چشمتان حس کنید باعث حواش پرتی و بهم خوردن تمرکزتان می شود.

لنز نامناسب می تواند باعث تاری دید، تحریک چشم شود و حتی بر سلامت چشم ها تاثیر منفی بگذارد. به همین دلیل حتما قبل از خرید به یک متخصص چشم مراجعه کنید تا لنزی مناسب تهیه کنید تا کیفیت کارتان افزایش پیدا کند.

راحتی لنز مخصوصا در ورزش هایی که چشم حرکت زیادی دارد و حرکات اجسام را دائما دنبال می کند مانند هاکی، تنیس، دمینتون و … بسیار اهمیت دارد.

برخلاف گذشته لنز توریک که برای آستیگمات استفاده می شوند بسیار راحت هستند. میزان حرکت آن ها در چشم به حداقل کاهش پیدا کرده است و هنگام استفاده باعث ناراحتی ورزشکاران نخواهد شد. فقط کافی است بر اساس ویژگی های چشم، نوع ورزش و محیط فعالیت اقدام به خرید کنید.

خرید لنز توریک

قطعا برای خرید لنز توریک باید به نمایندگی فروش این نوع مراجعه کنید. معمولا نمایندگی لنز طبی دارای انواع مدل های لنزهای تماسی و این نوع مدل می باشد.

لنزهای توریک نسبت به دیگر مدل ها گران تر هستند. قیمت لنز توریک به چند عامل وابسته است. محور سازی آن جهت اصلاح بینایی و اصلاح مشکلات نزدیک بینی و دور بینی باعث افزایش قیمت آن نسبت به مدل های معمولی شده است.

معمولا بین افراد شایه شده است که استفاده از لنزهای توریک سخت است و عادت کردن به آن ها زمان بر است. با این که نمونه های جدید به هیچ عنوان این گونه نیستند و اگر با نظر پزشک خریداری شوند، خواهید دید که استفاده ی بسیار راحتی دارند.

اگر مشکل آستیگماتتان بسیار شدید نیست پیشنهاد می شود به جای خرید لنز آستیگمات از همان مدل های معمولی استفاده کنید. البته حتما نظرمتخصص چشم را در این باره جویا شوید. سپس اقدام به خرید کنید.

اما اگر نیاز به خرید و مصرف این نوع را داشتید می توانید با توجه به برنامه روزانه تان و نیازتان یکی از مدل های معرفی شده در بالا خریداری کنید.

امیدوراریم از دنیای جدیدتان با لنزهای تماسی توریک لذت ببرید.

 

blank