در حال نمایش 6 نتیجه

محلول لنز 

blank

محلول لنز یکی از ابزارهای بسیار مهم و ضروری جهت مراقبت و نگهداری از لنزهای تماسی است. مراقبت از لنزهای تماسی یک مقوله ی بسیار مهم و ضروری هنگام استفاده از آن ها است. یکی از اساسی ترین و کاربردی ترین لوازم جهت تمراقبت از لنزهای تماسی نیز همین مایع لنز است.

استفاده از این محصول برای تمیز کردن انواع کنتاکت های تماسی نظیر لنز طبی، رنگی و حتی طبی رنگی توصیه می شود. اما این کار ملزم به رعایت یک سری قواعد و قوانین می باشد، که در ادامه کاملا توضیح داده خواهد شد.

توجه کنید که تمیز کردن لنزها یک سمت قضیه و داشتن برنامه ی منظم سمت دیگر آن است. هرچند که این محلول به تمیز کردن لنز چشم و از بین بردن کثیفی ها و آلودگی های سطح آن کمک می کند؛ اما تا طبق یک برنامه زمانی مشخص انجام نشوند هیچ تاثیری ندارند. به همین دلیل استفاده از آن در کنار داشتن یک برنامه زمانی منظم با هم اهمیت دارد.

معرفی محلول لنز

همان طور که حتما تا اینجا متوجه شدید محلول لنز یک مایع به خصوص جهت تمیز کردن لنز رنگی و طبی و انواع دیکر کنتاکت های تماسی است. قبل از این که بیشتر با ساختار این ماده آشنا شوید، ابتدا بهتر است برایتان بگوییم که کدامیک از لنزهای تماسی نیز به این محصول دارند.

در واقع همه ی کنتاکت های تماسی نیازی به تمیز شدن با محلول های لنز را ندارند. تنها آن هایی که دارای مدت زمان استفاده طولانی هستند را باید با استفاده از محلول های لنز تمیز کنید. بنابراین در صورتی که شما از مشتریان لنز روزانه مانند لنز طبی یکبار مصرف، لنز رنگی یکبار مصرف و یا لنز طبی رنگی یکبار مصرف هستید، نیازی به خواندن ادامه این مطلب ندارید. اما اگر جز مشتریان محصولات زیر هستید حتما با این مقاله احتیاج خواهید داشت:

 • لنزهای ماهانه
 • لنزهای شبانه روزی

لنزهای ماهانه مانند لنز فصلی و لنز سالانه از آن دسته مدل هایی هستند که حتما باید از مایع لنز استفاده کنید. شیوه ی استفاده از این ها بدین گونه است که هر شب قبل از خواب باید از چشم خارج شوند. بنابراین پس از جروج از چشم باید با کمک محلول شست و شو شوند. علاوه بر شست و شو و ضدعفونی برای نگهداری لنز تماسی نیز مورد نیاز می باشند.

دسته ی دوم لنزهای شبانه روزی هستند. این لنزها را می توان ببا توجه به نوعشان از دو هفته تا یک ماه به طور مداوم استفاده کرد. این ها را معمولا در طول استفاده از چشم خارج نمی کنند. اما در صورتی که از چشم خارج شود و مجدد خواسته باشید استفاده کنید نیاز محلول های تمیز کننده لنز خواهید داشت. مثلا در صورت رفتن به حمام و یا استخر بهتر است آن ها را از چشم خارج کنید.

اهمیت تمیز کردن لنز

تمیز کردن لنزهای تماسی با محلول لنز فقط به خاطر تمیز شدن  آن ها از آلودگی ها و کثیفی های چسبیده به سطح آن نیست. بلکه به خاطر حفظ سلامت چشم و همچنین راحتی استفاده و شفافیت دید نیز است.

لنزهای تماسی به شدت در معرض آلودگی های مختلف نظیر گرد و غبار، قارچ و باکتری های موجود در اطراف ما قرار دارند. در صورتی که این ها در سطح لنز باقی بمانند و به خوبی تمیز نشوند، مشکلات جدی برای چشم ها ایجاد می کنند.

اشک چشم نیز که به رطوبت چشم بسیار کمک می کند دارای مواد پروتینی و کلسیمی است که به روی سطح لنز رسوب می کنند. این مواد باعث کرد شدن سطح لنز و در نتیجه اختلال در دید می شود. بنابراین یکی دیگر از کارهایی که محلول های تمیز کننده انجام می دهند این مواد را از سطح لنز پاک می کنند و کمک می کنند فرد دید بهتر و شفاف تری داشته باشند.

تمیز نکردن صحیح و اصولی لنزها منجر به به یک بیمار جدی در چشم به نام کراتیت آکانتاموبا می شود. این بیماری چشم توسط یک ارگانیسم میکروسکوپی به همین نام ایجاد می شود و بیشتر در افرادی که از لنزهای تماسی استفاده می کنند رایج است. البه همه دچار این مشکل نمی شوند. بلکه بیشتر افرادی که نظافت لنزهای خود را رعایت نمی کنند این مشکل برایشان پیش می آید.

این بیماری چشمی بسیار خطرناک است و در صورتی که به موقع درمان نشود می تواند بینایی چشم را با تهدید جدی روبه رو کند به طوری که حتی فرد مجبور شود عمل جراحی چشم انجام دهد.

امیدواریم تا به اینجا به اهمیت تمیز کردن لنزهای تماسی با کمک محلول های تمیز کننده پی برده باشید.

نحوه ی استفاده از محلول لنز

استفاده از محلول لنزها بسیار ساده و راحت است. البته نیاز به دقت دارد. همه ی این مراحل را باید با صبر و حوصله انجام دهید. در غیر این صورت کارتان خیلی نتیجه بخش نخواهد بود. نحوه ی استفاده از محلول لنز به صورت زیر خواهد بود:

شستن دستها

قطعا اولین و مهم ترین کار قبل از تمیز کردن لنزهای تماسی شستن دست ها است. کاملا مشخص است با دستانی کثیف نمی توان لنزی تمیز داشت. پس قبل از هرکار دستهایتان را با آب وصابون بشورید و سپس با یک دستمال یکبارمصرف خشک کنید.

خارج کردن لنز از چشم

لنزتان را از چشمتان خارج کنید. برای خارج کردن لنز از چشم روبه روی آینه بایستید و سمت با سر انگشت به آرامی لنز را به گوشه چشم بکشید و با کمک انگشت شصت و سبابه آن را از چشم خارج کنید. اگر این روش برایتان سخت است می توانید با گیره های مخصوصی که برای این کار موجود است لنز را از چشمتان خارج کنید.

تمیز کردن لنز

حالا لنز را در کف دستتان قرار دهید. باید در این حالت به شکل یک کاسه ی کوچک دیده شود. در این حالت که است سه الی پنج قطره از محلول لنز را روی آن بریزید. حالا با سر انگشت تمامی قسمت های آن را ماساژ دهید. باید حدود بیست ثانیه لنزتان را با محلول ماساژ دهید تا تمامی ذرات چسبیده شده به سطح آن جدا شود.

آبکشی لنز

پس از شست وشوی لنز با محلول باید مجدد آن را با مایع لنز آبکشی کنید. این کار نیز مهم است تا مطمئن شوید تمام ذراتی که در اثر مالش جدا شدند دور ریخته می شوند.

نگهداری لنز

حالا باید کنتاکت تماسیتان که تمیز شده است را در جالنزی قرار دهید. جالنزی را با محلول لنز کاملا پر کنید به طوری که کنتاکت تماسی تان داخل آن غوطه ور شود. سپس درب آن را محکم ببندید. یادتان باشد در استفاده ی بعد جالنزی را از محلول خالی کنید و مجدد با محلول تازه پر کنید.

همه ی این مراحل برای هر دو کنتاکت تماسی تان انجام دهید.

انواع محلول لنز

محلول لنز در مدل ها و انواع مختلفی تولید می شود. محلول های معمولی تا محلول های چند منظوره را می توانید در مارکتینگ مشاهده کنید. جدا از این محلول ها مواد تمیز کننده دیگر نظیر قرص ها نیز مشاهده می کنید که قوی تر هستند و اثر تمیز کنندگی بالاتری دارند.

اما برای این که بدانید کدامیک برای استفاده مناسب تر هستند باید با کارایی هر کدام آشنا شوید. بدبن منظور ما در ادامه انواع مایع های تمیز کننده لنز را خدمت شما معرفی و بررسی می کنیم.

محلول روزانه

همان طور که در نامگذاری این محلول لنز مشخص است، این محلول برای استفاده های روزانه کاملا مناسب است. در واقع می توان برای شست وشوی روزانه از این استفاده کرد. نحوه ی استفاده از آن نیز بسیار ساده است. وقتی لنزتان را از چشم خارج کردید پنج الی هفت قطره از این محلول را روی آن میریزید. سپس با سر انگشت اطراف آن را ماساژ می دهید.

حالا با استفاده از محلول مجدد آبکشی می کنید وسپس در داخل چشم قرار می دهید. محلول های روزانه دارای مدل های مختلفی است. اما یکی از شناخته ترین آن ها که اتفاقا در میان استفاده کنندگان لنزهای تماسی بسیار شناخته شده است محلول های نمکی می باشند.

از سرم های نمکی می توانید برای شست و شوی روزانه استفاده کنید و هیچ منع پزشکی ندارد. اما باید توجه داشتید که محلول لنزهای روزانه نظیر سرم شست و شو هیچ تاثیری در ضدعفونی کردن لنزهای تماسیتان ندارد. برای این که از ضدعفونی شدن لنزهایتان مطمئن شوید کپشن نیاز به مدل های چند منظوره دارید.

محلول چند منظوره

محلول لنز چند منظوره از بهترین های محلول های پاک کننده لنزهای تماسی است. از این محلول هم برای شست و شوی روزانه، هم برای ضدعفونی و هم برای نگهداری لنز می توان استفاده کرد.

شما در صورت خرید لنز روزانه حتما به یکی از مدل های تمیز کننده لنز مانند این محصول و یا محلول های هیدروژن راکسید احتیاج پیدا خواهد کرد. اما در صورتی که از ابتدا از محلول های چند منظوره استفاده کنید دیگر از خرید هر نوع محلول دیگری بی نیاز خواهید بود.

به همین دلیل عاقلانه است که به جای خرید چند نوع محلول از یک نوع که کاربردی تر هست استفاده کرد. به همین دلیل در بازار هم بیشتر این نوع محلول را مشاهده می کنید. پیشنهاد ما هم به شما خرید این نوع است. بدین ترتیب در یک پکیج سه نوع محصول را دریافت خواهید کرد.

محلول هیدروژن پراکسید

این محلول نیز برای شست وشو و ضدعفونی کردن لنزهای تماسی استفاده می شوند. با این تفاوت که گروه هدف این محصول افراد با چشمان حساس می باشند. در واقع افرادی که دچار آلرژی های چشمی می شوند و یا این که دارای چشمان حساس هستند این نوع برایشان تجویز می شود.

این محصول را باید با تجویز پزشک استفاده کنید و اگر دارای مشکل چشمی خاصی نیستید، نیازی به تهیه آن نخواهید داشت و همان مدل های جند منظوره برایتان مناسب است.

طرز استفاده از این محصول نسبت به محلول های دیگر دنگ و فنگ بیشتری نیز دارد. نحوه ی استفاده از آن بدین ترتیب است که ابتدا داخل جالنزی را با محلول پر می کنید. سپس از قرص داخل بسته بندی استفاده می کنید و از آن داخل محلول می گذارید. پس از حل شدن قرص ها لنزهایتان را داخل آن قرار می دهید.

پس به پایان رسیدن زمانی که توسط سازنده پیشنهاد شده است، لنزها را از داخل آن خارج کرده و با محلول لنز روزانه آبکشی کنید. حالا می توانید آن را استفاده کنید.

با خرید این محصول به محلول روزانه برای آبکشی و نگهداری لنزهایتان نیاز خواهید داشت.

محلول سالین

استفاده از محلول لنز سالین در شرایط خاص و در موارد بسیار محدود می باشد. در واقع می توان گفت به ندرت می توان از این محلول استفاده می شود.این محلول نیز مانند هیدروژن پراکسیدها حالت مکمل دارد و خیلی کم استفاده می شود. بیشتر استفاده از این محلول در ضدعفونی کنندگی های قوی و استفاده از دستگاه ها است.

بیشتر کاربرد پزشکی و صنعتی دارد و کمتر توسط اشخاص استفاده می شود.

محلول لنز سخت

محلول هایی که در بالا خدمت شما معرفی شد، محلول هایی بودند که برای پاک کردن لنزهای تماسی نرم کاربرد داشتند و استفاده می شدند. از آن ها نمی توان برای تمیز کردن لنزهای تماسی نرم استفاده کرد. همانطور که می دانید لنزهای تماسی در دو گروه لنز نرم و لنز سخت تولید می شوند.

در صورتی که لنزهای تماسی سخت استفاده می کنید، برای تمیز کردن آن ها نیاز به محلول مخصوص خود دارید. شما نمی توانید با محلول های مخصوص لنز نرم آن ها را تمیز کنید.

محلول لنزهای سخت متمایز می باشند و حتما هنگام خرید به این موضوع توجه کنید که محلولتان را متناسب با نوع لنزتان تهیه کنید.

خرید محلول لنز

تا به این جا حتما با اهمیت استفاده از محلول لنز برای تمیز کزدن لنزهایتان آشنا شدید. می دانید در صورتی که لنزهایتان را پس از هر بار استفاده تمیز نکنید علاوه بر این که دیگر دید واضح و شفافی نخواهید داشت، چشم هایتان نیز دچار عفونت و بیماری می شوند.

می توانید همزمان با خرید لنز تماسیتان محلول لنز متناسب آن را نیز تهیه کنید. در وهله ی اول که باید انتخابتان بر اساس نرم و یا سخت بودن لنزتان باشد.

سپس با توجه به برند انتخای محلولتان را انتخاب کنید. برخی از محلول ها با برخی از لنزهای تماسی هماهنگی و اثر بخشی بیشتری دارند.

پیشنهاد می شود همان طور که برای انتخاب و خرید لنز تماسیتان از چشم پزشک کمک می گیرید، برای خرید محلول لنز نیز نظر او را بپرسید. او با شناخت ترکیبات محلول های لنز و همجنین شناخت نوع فیزیولوژیک چشمتان راحت تر می تواند شما را راهنمایی کند.

هدف خرید

در قسمت های قبلی کاملا توضیح داده شد که محلول لنز چه کاربردی دارد و باعث چه می شود از چه چیزی جلوگیری می کند. می توان تمام مطالب فوق را در چند خط پایین خلاصه کرد و بدین ترتیب راحت تر هدف از خرید محلول را توضیح داد.

 • مایع لنز کثیفی ها و مخاط هایی که به سطح لنز چسبیده است را از بین می برد. بدین ترتیب دید واضح تر و شفاف تری خواهید داشت.
 • این ها مواد اضافی را از روی سطح لنز پاک می کنند، در نتیجه لنز را برای استفاده ی مجدد امکان پذیر می کنند.
 • باکتری ها و موادی که باعث ایجاد عفونت در چشم می شوند، را از بین می برد، بنابراین دوره ی استفاده ی ایمن تری را خواهید داشت.
 • زمانی که لنز در چشم نیستندمی توان برای نگهداری کنتاکت های تماسی از آن ها استفاده کرد، بدین ترتیب همواره لنزها تازه و فرش باقی می مانند.
 • باعث حفظ رطوبت لنزهای تماسی می شود، بنابراین در استفاده های مجدد لنزهای تماسی در طول عمرشان احسای راحتی روز اول را خواهید داشت.

دلایل بالا کاملا خرید این محصول را توجیه می کند.

چند نکته ی کاربردی

در پایان و به عنوان حسن ختام مقاله، لازم به ذکر است که باید به چند نکاته ی بهداشتی نیز در حین استفاده از مایع لنز توجه داشته باشید که عبارت است از:

 • پس از باز کردن محلول، حداکثر تا سه ماه می توانید از آن استفاده کنید و پس از آن دیگر محلول ها از کارایی خوبی برخوردار نخواهند بود. پس حتما سه ماه پس از اولین استفاده جهت تعویض آن اقدام کنید.
 • هنگامی که می خواهید از محلول روی لنز جهت ضدعفونی بریزید، دقت کنید که سر آن با لنز برخورد نداشته باشد. زیرا این کار باعث الوده شدن محلول خواهد شد.
 • حتما محلول داخل جالنزی را پس از هربار استفاده تعویض کنید. هیچگاه داخل محلول قبلی مجدد لنز خود را قرار ندهید.
 • برای ضدعفونی و شست و شوی جالنزی نیز از محلول مخصوص استقاده کنید. شستن آن ها با آب اصلا توصیه نمی شود و منجر آلودکی آن ها با باکتری هایی می شود که چشم را دچار عفونت می کند. این باکتری ها که در آب هستند برای معده هیچ گونه خطری ندارند، اما برای چشم ها می تواند به شدت خطرناک باشد. به همین دلیل گفته می شود که جالنزی خود را نیز با محلول های محصوص لنز بشورید که استریل باقی بمانند.

امیدوارم این مقاله برایتان مفید بوده باشد و بتوانید در جهت استفاده ی بهتر از لنزهای تماسی تان از آن بهره بگیرید. در صورت داشتن سوالات بیشتر در این زمینه می توانید با کارشناسان فروش ما نیز در ارتباط باشید.

 

blank